Екскурзије

План и програм екскурзије (једнодневни излет) шк. 2022/23. године

Нижи разреди

Циљ екскурзије је непосредно упознавање појава и односа у природној друштвеној средини, упознавање културног, историског и духовног наслеђа и привредних достигнућа која су увези са стицањем знања у основној школи. Задаци екскурзије су: проучавање објеката историјске важности (утврђења, манастири, вештачко језеро), развијање позитивних односа према националним, културним и естетским вредностима, развијање интересовања за природу и изграђивање еколошких навика, подстицањеиспољавања позитивних емоционалних доживљаја. Садржаји екскурзије за ученике од ППГ до 4. разреда су: обилазак града Ниша – Нишка тврђава, вожња возићем, Трик Чудионица.
Програм екскурзије: Стручно веће нижих разреда школе предлаже програм екскурзије за школску 2022/2023.годину. Планира се да једнодневним излетом буде обухваћено најмање 60% од укупног броја ученика од ППГ до 4. разреда. Носиоци предвиђених садржаја били би изабрана агенција и наставници-одељенске старешине нижих разреда школе. Путни правци: Штубик - Ниш - Штубик. Напомена: дајемо могућност ТА (туристичкој агенцији) да наше предложене садржаје обогати у зависности од расположивог времена у току дана.

Екскурзија ученика виших разреда

Екскурзија је облик образовно-васпитног рада који се остварује ван школе.

Циљ екскурзије:

Екскурзија  као ваннаставни облик образовно-васпитног рада за циљ има савлађивање и усвајање дела наставног програма непосредним упознавањем појава и односа у природној и друштвеној средини, упознавање културног, историјског и духовног наслеђа и привредних достигнућа а у циљу остваривања образовно-васпитне улоге школе.

Задаци екскурзије су образовно-васпитни:

• упознавање ученика са историјским објектима, насељима, градовима, привредним, географским, урбанистичким карактеристикама и елементима садржаја која су у вези са програмима одговарајућих наставних предмета.
  • уочавање узрочно-последичних односа у конкретним природним и друштвеним условима.
  • развијање интереса за природу и изграђивање еколошких навика
  • упознавање начина живота и рада људи која су карактеристична за поједине крајеве
  • развијање позитивног односа према националним, културним и естетским вредностима, навикама, социјалним односима, као и схватање значаја здравља и здравих стилова живота, подстицање испољавања позитивних емоционалних доживљаја.
  • продубљивaње, проширивaње и обогaћивaње знaњa и искуствa ученикa, подстицање и буђење интересовaњa зa новим сaзнaњем, повезивање теорије сa прaксом,
  • проучавање објеката и феномена у природи и уочавање узрочно-последичких односа у конкретним природним и друштвеним условима
  • буде пaтриотизaм, негују људску солидaрност, хумaнизaм, другaрство, пожртвовaност, колективни дух, животни оптимизaм и реaлно схвaтaње животa.
  • развијање позитивних социјалних односа међу ученицима и наставницима.

Ови зaдaци говоре о комплексном кaрaктеру  екскурзије, које требa имaти у виду приликом њиховог оргaнизовaњa.

Путни правци: Штубик – Зајечар - Параћин – Топола – Ваљево - Бранковина -
Ваљево - Манастир Троноша - Тршић – Штубик

Дестинација Ваљево
Период Крај априла/почетак маја
Трајање 2 дана (једно ноћење)
Превоз Туристички аутобус
Смештај Хотел „Нарцис“ у Ваљеву

Садржаји којима се постављени циљеви и задаци остварују:

Први дан Полазак испред школе и путовање преко Параћина до Тополе. Обилазак маузолеја и меморијалног комплекса краљевске породице Карађорђевић. Наставак пута за Ваљево. Смештај у хотел "Нарцис"***. Ручак. После ручка одлазак до Бранковине и обилазак гробова Десанке Максимовић и Ненадовића, као и спомен школе Десанке Максимовић.  Повратак у хотел. Вечера. Ноћење.
Други дан Доручак. После доручка посета мушком православном манастиру Троноша. Полазак за Лозницу и Тршић. Обилазак родне куће Вука Стефановића Караџића у Тршићу. Ручак у ресторану по избору агенције у Тршићу. После ручка повратак за Неготин. Краће паузе ради одмора. Долазак у Неготин до 22.00.часа.

Планирани обухват ученика
  • Предвиђени број ученика био би у складу са Правилником о извођењу екскурзија, што представља 60% ученика на нивоу разреда уз претходну писмену сагласност родитеља.

Носиоци планираних садржаја и активности
  • Екскурзију би изводила туристичка агенција одабрана од стране родитеља на Савету родитеља и Школског одбора.
  • Носиоци активности реализације садржаја и програма екскурзије су одељенске старешине 5. разреда уз стручну пратњу водича.

Трајање
  • За ученике од 5. до 8. разреда предвиђена је дводневна екскурзија

Техничка организација
Аранжман екскурзије обухват апревоз туристичким аутобусом, организацију пута са водичем и присуство  лекара  завреме трајања екскурзије.

Начин финансирања
Финансирање екскурзије би се остваривало од стране родитеља у неколико месечних рата.

План дежурстава ученика и наставника за време путовања: За време путовања и боравка ученика на екскурзији организовано је стално дежурство наставника. Наставници ће дежурати и надгледати све планиране активности у циљу остваривања планираних васпитно-образовних циљева и задатака садржаја екскурзије и безбедности деце. Наставници ће бринути о здрављу и безбедности деце.